Pałac Popielów

Poznaj obiekt

Pałac Popielów


Data przyjazdu: Data wyjazdu: Osób:

plansza informacyjna PFR poziom

Funduszu Rozwoju Regionalnego

projekt palac popielow

 

"Pałac Popielów – ucz się przeszłością, doświadczaj teraźniejszości, patrz w przyszłość".

Niniejszy projekt ma na celu zwiększenie dostępności dziedzictwa kulturowego regionu świętokrzyskiego poprzez przywrócenie dawnej świetności Pałacu Popielów w Kurozwękach oraz dostosowanie go do zwiedzania przez osoby starsze i niepełnosprawne.

Rozpoczęty w 2020 roku remont Pałacu Popielów trwał do 2023 roku i obejmował renowację wnętrz, elewacji oraz terenu wokół obiektu.

Fosa, będąca niegdyś istotną częścią obronnych elementów zamku, pozostaje integralną częścią estetyki pałacu. Jej ponowne napełnienie wodą, dokonane przy użyciu nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, przywróciło Pałacowi jego dawny urok.

Most drewniany nad fosą, prowadzący do tzw. Czarnej Bramy, został odbudowany w celu przywrócenia pierwotnego wyglądu. Nowa konstrukcja mostu umożliwia także dostęp do nowej windy na północno-zachodnim skrzydle pałacu.

Winda, będąca częścią nowego trzonu komunikacyjnego, umożliwia osobom z ograniczoną mobilnością oraz starszym osobom swobodne poruszanie się po wszystkich poziomach pałacu. Dzięki niej osoby niepełnosprawne, starsze oraz rodzice z wózkami dziecięcymi mogą pełniej cieszyć się zwiedzaniem Pałacu Kurozwęckiego.

Poddasze Pałacu zostało przekształcone w muzeum prezentujące pamiątki związane z rodziną Popielów oraz poszerzone o elementy multimedialne. Nowa ekspozycja obejmuje również dzieła sztuki, takie jak "Madonna z Dzieciątkiem" pędzla Francesco d'Antonio Zacchi oraz obrazy polskich artystów, takich jak Piotr Michałowski, Józef Mehoffer czy Henryk Siemiradzki. Oprócz obrazów, eksponowane są także rodzinne fotografie, srebra, zegary, odznaczenia, książki, porcelana i inne pamiątki.

Ponadto, na poddaszu znajduje się galeria obrazów Józefa Czapskiego, która wzbogaca ofertę kulturalną Pałacu Popielów, oferując zwiedzającym możliwość zapoznania się z twórczością tego wybitnego malarza.

Dzięki tym działaniom, Pałac Popielów stał się miejscem nie tylko do odkrywania historii, ale również do doświadczania kultury i sztuki, otwartym dla wszystkich, bez względu na wiek czy zdolności fizyczne.